Možná máte pocit, že si svou nemovitost nejlépe zvládnete prodat sami.

Pokud ale nejste zběhlý makléř, který má brilantní znalost aktuálního trhu, můžete pořádně prodělat. A nemluvíme jen o financích. Bude vás to stát spoustu nervů a času.

Ocenění nemovitosti

Pokud právě přemítáte nad tím, proč byste si měli nechat ocenit nemovitost realitní kanceláří, když už jeden znalecký posudek držíte v ruce, věnujte pozornost následujícím informacím. Pro ocenění nemovitosti při prodeji je třeba zvolit ten správný způsob stanovení hodnoty nemovitosti. Problematika oceňování nemovitostí a stanovení jejich správné ceny je široká. Existuje totiž více typů ocenění a zjištění ceny nemovitosti. Je třeba rozlišovat, pro jaký účel je ocenění prováděno.

Kulaté razítko nestačí

Ocenění zpracované bankou pro financování nákupu nemovitosti kupujícím hypotéčním úvěrem tržní ceně neodpovídá. Znalecké posudky o ceně nemovitosti, které provádějí soudní znalci s kulatým razítkem, se zase používají především pro řízení před soudem, při dědictví, vypořádání vlastnictví nebo při soudních sporech. Výsledná cena ze znaleckého posudku vůbec nemusí odpovídat tržní ceně nemovitosti, tedy částce, za kterou se dá nemovitost na trhu prodat. Pro stanovení správné tržní ceny a nastavení prodejní ceny se používají tržní ocenění.

Tržní cena nemovitosti

Je třeba přihlédnout k mnoha faktorům, kam patří aktuální stav trhu, počet nemovitostí na prodej v dané lokalitě, umístění v lokalitě, stav a velikost nemovitosti. Takové ocenění provádí především realitní kanceláře a realitní makléři. Mají totiž ten nejlepší přehled o cenách na trhu. Každé ocenění má jiný cíl, je zpracováváno jinou metodou a u stejné nemovitosti se mohou ceny výrazně lišit.

Tržní ocenění sleduje váš zájem jako prodávajícího, abyste neprodal svou nemovitost zbytečně pod cenou. Taky můžete ocenění zkusit takto 😉

Pokud uvažujete o prodeji nemovitosti, tak se na naše makléře obraťte.

Zdarma vám stanovíme tržní cenu vašeho bytu, domu i pozemku.