V posledním kvartálu loňského roku si kupující užívali historicky nejnižších sazeb hypoték zřejmě naposled. Pokles úrokových sazeb hypoték se definitivně zastavil a v prosinci již ceny začaly růst.
Poptávka po nemovitostech neochladla ani změnami na hypotečním trhu ani změnou poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí. Naopak zájem kupujících gradoval v očekávání růstu sazeb hypoték a v důsledku obavy z ještě vyšších cen nemovitostí v roce 2017.
Růstem cen nemovitostí v Brně a zvyšováním úrokových sazeb se výrazně snižuje dostupnost bydlení podle ukazatele ceny nemovitostí k příjmům domácností. Situace na nemovitostním trhu připomíná rok 2007. Ceny nemovitostí šly tehdy hodně nahoru a kupující se o ně doslova přetahovali. Dnes je situace hodně podobná.
Ceny pronájmů nemovitostí v Brně až do poloviny loňského roku rostly velmi pomalu. V srpnu již bylo jasné, že následují ceny nemovitostí a začaly dynamicky růst. Odhaduji, že ceny pronájmů za loňský rok narostly o 8 až 12%.
Zajímá vás, co lze očekávat od roku 2017? Poletí ceny stejným tempem dál? Zastaví se růst? Nebo půjdou ceny opravdu dolů? Tomu se věnuji v závěru této analýzy.
Všechny analýzy: Pravidelné informace o vývoji cen v Brně a okolí
Vývoj úrokových sazeb
Během posledního kvartálu loňského roku si kupující ještě užívali historicky nejnižších sazeb hypoték. Úrokové sazby definitivně dosáhly svého dna. Průměrné úrokové sazby dle Fincentrum Hypoindex byly na 1,77 % a dnes již je jasné, že níže nepůjdou. Od prosince se hypotéky začaly řídit novým zákonem o úvěru pro spotřebitele a některé banky již začaly kvůli rostoucím nákladům sazby zvyšovat.
Hypoteční trh se v posledních měsících postupně mění. Klienti potřebují větší množství vlastních prostředků, aby si mohli pořídit nemovitost. Po říjnovém omezení 100% hypoték nabyl v prosinci účinnosti zákon o spotřebitelském úvěru. Tyto změny omezily dostupnost úvěrů pro méně bonitní klienty.
Vývoj cen nemovitostí: Brno a okolí
V závěru roku 2016 tempo růstu cen nemovitostí rozhodně nepolevilo. Lidé chtěli využít posledních nabídek hypoték s nízkými úroky. Také obavy z ještě vyšších cen je nutily nakupovat. U jedné nemovitosti se nám často sejde více než 6 zájemců. Lidé se o nemovitosti doslova přetahují.
Již od začátku roku 2016 makléři RE/MAX Pro používají prodej pomocí aukce. Neprodáváme již zájemci, který je na prohlídce první na řadě. Prodáváme zájemci, pro kterého má nemovitost nejvyšší užitek a je ochoten zaplatit nejvyšší cenu. Prodejní ceny se nám daří navyšovat často o více než 10%. Výjimkou však nejsou ani navýšení o více než 40%.
Prodávající jsou si vysokého zájmu kupujících vědomi. Například změna povinnosti zaplatit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí, která přešla z prodávajícího na kupujícího od listopadu loňského roku, měla na trh pouze krátkodobý vliv. Průměrné nabídkové ceny se lehce snížily pouze během října a listopadu (v říjnu se již inzerovalo s ohledem na to, že daň zaplatí kupující). Dokonce u části brněnských bytů, které se těšily extrémně silné poptávce, zůstala cena stejná. V prosinci již ceny opět rostly nad říjnové hodnoty. Trh změnu poplatníka daně absorboval a v listopadu tedy doslova došlo ke skokovému zdražení nemovitostí o čtyři procenta.
Pro více informací k vývoji na trhu bytů, novostaveb, pronájmů, pozemků a rodinných domů klikněte na tlačítko “+”
Co se dá očekávat v roce 2017 a 2018
Během roku 2017 očekávám postupné zpomalování růstu. Zatím se zdá, že k obrácení trendu a pádu nemovitostí letos nedojde. Osobně předpokládám spíše stagnaci nebo mírný růst cen v druhé polovině roku díky snižování dostupnosti vlastního bydlení. To bude také důvod pro další růst cen pronájmů.
Zvyšování nájmů podporuje stabilní růst ekonomiky a extrémně nízká nezaměstnanost. Zásadní vliv má také postupné snižování dostupnosti vlastního bydlení. Růst cen pronájmů v Brně nemá opravdu co brzdit. Ceny bytů od roku 2012 vyletěly o desítky procent a bytů v Brně téměř nepřibývá. Spíše se dá mluvit o obnově bytového fondu. Jsem přesvědčený, že by ceny mohly letos růst o dalších 15 až 20% a částečně tak dohnat pořizovací ceny bytů.
Vývoj cen nemovitostí
V prvním kvartálu předpokládám udržení tempa růstu roku 2016. Stav ekonomiky (nízká míra nezaměstnanosti, růst mezd, ..), velmi malá nabídka nemovitostí (především bytů), obavy z dalšího růstu cen nemovitostí a chystané dubnové snížení dostupnosti pro lidi s nedostatečnou hotovostí a bonitou požene ceny ještě chvíli rychle vzhůru.
Růst cen nemovitostí v České republice se negativně podepisuje na dostupnosti vlastního bydlení. Zatímco v červnu 2010, kdy byly ceny bytů nejníže, stačilo průměrné české rodině na pořízení průměrného bytu něco málo přes 4,5 násobek čistého ročního příjmu. Nyní při ceně 2,29 mil. Kč je to bezmála 6-násobek čistého ročního příjmu (5,82), přičemž v tomto propočtu je zohledněn také nárůst průměrných příjmů v posledních dvou letech.
V Jihomoravském kraji je pak index návratnosti bydlení ještě vyšší, téměř 7 násobek čistého ročního příjmu (6,78).
Pozn.: Index návratnosti bydlení vyjadřuje kolikanásobek čistého ročního příjmu průměrné české domácnosti je třeba k pořízení bytu, jehož cena se rovná aktuálnímu cenovému průměru.
Alternativní pohled na dostupnost bydlení zohledňující navíc cenu úvěrového financování poskytuje index dostupnosti bydlení. Ten měří, jak velkou část průměrného čistého příjmu musí vynaložit česká domácnost na splátku hypotéky, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytů.
V prosinci hodnota indexu dostupnosti bydlení vlivem nárůstu úrokových sazeb i cen bytů skokově narostla na 35,3 %. Důvodem bylo jednak zvýšení průměrných cen bytů, což pravděpodobně nikoho nepřekvapí, ale druhou příčinou je nárůst úrokových sazeb. Přitom právě úrokové sazby byly po dlouhá léta tím, co zhoršování dostupnosti bydlení bránilo. Nyní však došlo k obratu i v případě úrokových sazeb a výsledkem je překonání 35% hranice a výhledově i zrychlené tempo zhoršování finanční dostupnosti bydlení. Zdroj: GOLEM FINANCE
Od dubna sice ceny úvěrů zůstanou stále na velmi nízkých hodnotách, ale méně klientů hypotéku získá. Postupně se také snižuje koupěschopnost obyvatelstva (růst mezd zdaleka nedosahuje růst cen nemovitostí). Růst cen nemovitostí (Brno) se výrazně zpomalí. Růst si udrží spíše menší byty oproti těm větším a nemovitosti v dobrých a lukrativních lokalitách v Brně oproti okrajovým lokalitám a panelovým sídlištím.
Další zvyšování cen bude souviset s hospodářským růstem. Při nízké nezaměstnanosti, rostoucích mzdách a uspokojivých ziscích podnikatelů jsou lidé pozitivní a nebojí se při koupi nemovitosti zadlužit.
Růst úvěrových sazeb se v druhé polovině roku pravděpodobně zrychlí a to bude trh postupně více a více zpomalovat. K pádu cen to zřejmě ale nepovede. To by muselo dojít k výraznému růstu sazeb a výrazně se zvýšit nabídka. Nicméně trh je vrtkavý. Hodně záleží na náladě. Pokud nějaké události v globální ekonomice změní náladu trhu, velmi rychle to může růst otočit v pokles. Prostor zde je. Ceny jsou již dnes značně nadhodnocené.
Naši makléři v poslední době stále častěji využívají pro své klienty prodej formou aukce. U atraktivních nemovitostí díky nim dochází často k navýšení prodejní ceny v řádu i stovek tisíc korun. Chcete vědět, jak to dělají?
Na závěr moje doporučení. Pokud nehodláte svoji nemovitost držet déle než 10 let a zvažujete ji prodat na samém vrcholu trhu, je první čtvrtletí letošního roku nejlepší čas. Hysterie na straně poptávky a nedostatečná nabídka stále nutí zájemce se při koupi přeplácet.
Ing. Tomáš Fráňa, ředitel kanceláře RE/MAX Pro Brno