Cenu bytu ovlivní i lokalita a občanská vybavenost

Lokalita má na hodnotu bytu největší vliv. Zrekonstruovaný domek na nebezpečné periferii má nižší hodnotu, než nemovitost v centru velkého města. U menších obcí a městeček v bezprostřední blízkosti Brna či jiného města rozhoduje vzdálenost do hlavního nebo většího města. Vysokou hodnotu má i nemovitost s dobrou dopravní dostupností, občanskou vybaveností, nebo s klidným, bezpečným a pěkným okolím.

Přijatelná dopravní dostupnost

Tento faktor úzce souvisí se samotnou lokalitou. Vyšší hodnotu mají byty s dobrou vazbou na rychlostní silnice a dálnice, které výrazně snižují dojezdovou vzdálenost. Pokud váš byt ale sousedí s rušnou silnicí, je u dálnice či magistrály, může vám to ubrat i pět až deset procent z ceny. Dlouhé dojíždění v Praze nebo v Brně snižuje cenu bytů o deset až patnáct procent, pokud se třeba autobusem dojíždí na konečnou zastávku metra.

Centrum města, blízká zastávka a metro v dosahu

Poloha přímo v centru města zvyšuje průměrnou cenu o čtvrtinu, v lukrativních místech i více. Pokud je v blízkosti zastávka hromadné dopravy, zvyšuje to cenu bytu až o pět procent. Velkou výhodou je i metro v dosahu. Jestliže v Praze k metru dojdete do pěti minut, hodnotu to zvyšuje o deset procent. To, co je důležité, je i příznivý územní plán. Ten vám řekne, co se s nejbližším okolím domu či bytu bude dít v následujících letech. Pokud budete mít i za deset let z okna stále výhled na louky a lesy místo městského okruhu, ceně nemovitosti to výrazně pomůže.

Občanská vybavenost a zeleň v okolí

Cenu nemovitosti velkou měrou ovlivňuje i občanská vybavenost. Je-li v dosahu školka, škola, zdravotní středisko, obchod nebo nákupní centrum, cenu nemovitosti to zvyšuje i o pět procent. Důležitá jsou i hřiště a sportoviště v okolí. Upravená hřiště nebo jiné sportovní areály v blízkém okolí navyšují cenu nemovitosti nejméně o tři procenta. Cenu nemovitosti zvyšuje i zeleň v okolí. Pokud je v blízkosti dostatek zeleně, nějaký park nebo lesopark, cenu to zvyšuje o šest až deset procent.

Cenu ovlivní i vysoká nezaměstnanost a záplavová oblast

Máte-li byt na okrajovém sídlišti, oproti průměru cena nemovitosti spadne o zhruba patnáct procent. Cenu nemovitosti také ovlivní i vysoká nezaměstnanost v regionu, která sníží cenu nemovitostí o deset až třicet procent. Problémem je i záplavové území. Pokles ceny nemovitosti v záplavovém území činí deset až dvacet procent, při riziku povodní 3. stupně a horším ji už ani nepojistíte.

Chcete si ověřit  cenu své nemovitosti? Stavte se za námi v Žabinách (mapa), nebo volejte 605777787